Zmiany w programie Czyste Powietrze
elektrownia fotowoltaiczna dla firm

Zmiany w programie Czyste Powietrze

W programie „Czyste Powietrze” wprowadzono zmiany, które znacząco ułatwią uzyskanie wsparcia.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie będą już musiały weryfikować dochodów wnioskodawców. Zestaw oświadczeń podpisanych przez klienta ma  skrócić czas przyznawania dotacji do maksymalnie 30 dni.

Wnioski będzie można składać także drogą elektroniczną.

Powstaną trzy grupy beneficjentów:

  • Osoby, których roczny dochód wynosi poniżej 100 tys. zł – kwota maksymalnego dofinansowania to 20 tys. zł.
  • Osoby, które zdecydują się na zainstalowanie najbardziej efektywnej pompy ciepła spośród tych, które dostępne są w katalogu otrzymają dodatkowy bonus w wysokości 5 000 zł. – maksymalne dofinansowanie wynosi wtedy 25000 zł. Dodatkowo jeśli beneficjent zdecyduje się na montaż fotowoltaiki, dofinansowanie powiększone zostanie o kolejne 5000 zł. (wtedy beneficjent nie może uzyskać dotacji z programu „Mój prąd”)
  • Osoby z dochodem powyżej 100 000 zł. rocznie mogą liczyć tylko na ulgę termomodernizacyjną.

WFOŚiGW zwiększył także wysokość dofinansowania na termomodernizację i wymianę źródła ciepła dla wieloosobowych gospodarstw domowych i gospodarstw jednoosobowych, w których dochód miesięczny nie przekracza kolejno 1400 zł i 1900 zł.

Maksymalna kwota dofinansowania dla tej grupy osób to 32 tys. zł., a warunkiem otrzymania go będzie przedstawienie zaświadczenia z miejskiego lub gminnego ośrodka pomocy społecznej. W tym wypadku także możliwe będzie otrzymanie dodatkowych 5000 zł na fotowoltaikę.

Zmiany dotyczyć będą także ulgi podatkowej, z której do tej pory mogły korzystać osoby posiadające źródło ciepła niezgodne z uchwałami antysmogowymi. Z ulgi będą mogli więc skorzystać ci, którzy spełniają wymogi, a oszczędności wynikające z tej zmiany będą mogły zostać przeznaczone na ulgę podatkową dla nowo budowanych budynków, które wyposażone będą w pompę ciepła i fotowoltaikę.

Dodatkowo program STOP SMOG ma zostać uproszczony i włączony do programu „Czyste powietrze”, przejdzie także pod nadzór Ministerstwa Klimatu. 

 

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email