Dofinansowanie do fotowoltaiki

W większości przypadków barierą, która powstrzymuje nas przed korzystaniem z odnawialnych źródeł energii, są pieniądze. Fakt, że fotowoltaika – tj. panele fotowoltaiczne, a także falowniki i stelaże – oraz pompy ciepła czy kolektory do najtańszych nie należą. Na szczęście istnieje dofinansowanie, które pokrywa nawet do kilkudziesięciu procent kosztów zakupu i montażu systemów, dlatego pomoc w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę na terenie Krakowa to jeden z kluczowych elementów naszej działalności. Zobacz, co zrobić, by w Twoim domu znalazła się pompa ciepła. Dotacja w Krakowie może zostać pozyskana na kilka sposobów. Oto lista programów, dzięki którym możemy otrzymać dopłaty do fotowoltaiki.

Dotacja z programu Mój Prąd

Dotacja Mój Prąd to obecnie jeden z największych programów dofinansowań w Polsce. Przeznaczony jest dla osób fizycznych, które planują montaż systemów fotowoltaicznych i chcą stać się niezależni od dostawców energii. Mój Prąd jest szczególnie kierowany do gospodarstw domowych znajdujących się na terenach słabiej zurbanizowanych.
Od 2022 roku program został rozszerzony i w ramach tego wnioskujący mogą ubiegać się nie tylko o dofinansowanie na mikroinstalację PV, ale także na systemy łączone. Mowa tutaj zarówno o panelach, jak i często dołączanych do nich magazynach energii (tzw. akumulatorach), magazynach ciepła lub systemach zarządzania energią (pozwalających optymalizować zużycie prądu).

W ramach programu Mój Prąd można otrzymać dofinansowanie na:

 • zakup paneli fotowoltaicznych wraz z oprzyrządowaniem niezbędnym do ich montażu,
 • transport paneli i oprzyrządowania oraz ich montaż,
 • zakup magazynów energii lub ciepła,
 • transport magazynów oraz ich zamontowanie,
 • zakup systemów zarządzania energią,
 • transport systemów oraz ich zainstalowanie.
Dotacje do fotowoltaiki z programu Mój Prąd mogą wynosić do 50% kosztów inwestycji, lecz nie więcej niż określona suma zależna od złożoności systemu. Możemy złożyć wniosek wyłącznie na jedną inwestycję (np. mikroinstalację PV) lub na systemy łączone (np. mikroinstalację PV + magazyn energii). W drugim przypadku kwota dofinansowania jest automatycznie wyższa. Jeśli zgłosimy chęć montażu zarówno mikroinstalacji PV, jak i akumulatora, wówczas możemy otrzymać dotacje do magazynów energii sięgającą nawet 16 000 zł.
Uwaga! Od 15.12.2022 nastąpiły zmiany w programie Mój Prąd, w wyniku których kwota dofinansowań będzie jeszcze wyższa. Na samą mikroinstalację PV otrzymamy już nie 4000, a aż 6000 zł. O szczegółach programu warto dowiedzieć się bezpośrednio na stronie: https://mojprad.gov.pl/

Dotacja z programu Czyste Powietrze

Głównym założeniem programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. W ramach programu można otrzymać dotacje na demontaż starego źródła ciepła, a także na zakup oraz montaż nowego, przyjaznego środowisku. Program Czyste Powietrze obejmuje zarówno systemy ogrzewania budynku, jak i dostarczania ciepłej wody użytkowej. W praktyce oznacza to dofinansowanie do:
 • paneli fotowoltaicznych,
 • pomp ciepła,
 • centralnego ogrzewania,
 • wentylacji z odzyskiem ciepła,
 • przegród budowlanych zwiększających izolację cieplną.
Dotacja na fotowoltaikę i pompę ciepła z programu Czyste Powietrze może wynosić nawet do 79 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania, a dla podstawowego do 30 000 zł. Warto zapoznać się z warunkami dotacji na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

Dotacja z programu Moje Ciepło

Program Moje Ciepło skierowany jest do osób, które planują montaż pomp ciepła. Jest to stosunkowo nowy program, dlatego że wnioski można było składać od kwietnia 2022 roku. Dotacja na pompę ciepła jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują połączenie tego systemu z fotowoltaiką. Dotacje mogą różnić się w zależności od montowanego urządzenia:
 • do 30% lub 45% w przypadku pomp gruntowych, jednak nie więcej niż 21 000 zł,
 • do 30% lub 45% w przypadku pomp powietrznych typu powietrze-powietrze, jednak nie więcej niż 7000 zł,
 • do 30% lub 45% w przypadku pomp powietrznych typu powietrze-woda, jednak nie więcej niż 7000 zł.
O szczegółach dotyczących pomp ciepła i dotacji z programu Moje Ciepło można dowiedzieć się więcej na stronie: https://mojecieplo.gov.pl/

Pomoc w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę w Krakowie

Dopłaty czy dotacje do fotowoltaiki stanowią częste wsparcie, szczególnie dla klientów z miejsc takich jak Kraków. Jesteśmy świadomi, że proces składania wniosków o dofinansowanie może być skomplikowany i czasochłonny, dlatego chcemy zapewnić naszym klientom pełne wsparcie na każdym etapie tego procesu. Nasi eksperci w dziedzinie fotowoltaiki i pomp ciepła nie tylko projektują oraz montują systemy, ale także z chęcią pomogą w znalezieniu dostępnych programów dofinansowania, a także przygotują niezbędne dokumenty aplikacyjne. Dzięki temu nasi klienci mogą skorzystać z dostępnych środków finansowych i obniżyć koszty inwestycji. Dla nas priorytetem jest, aby inwestycja w tego typu systemy była opłacalna oraz dostępna dla jak największej liczby mieszkańców Krakowa, więc jesteśmy na bieżąco z wszystkimi zmianami regulacji w zakresie dofinansowań do paneli fotowoltaicznych.
Nasi specjaliści są gotowi odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, wyjaśnić, jakie dokumenty są potrzebne oraz pomóc w przygotowaniu wniosków aplikacyjnych. Dzięki naszemu wsparciu proces aplikacyjny staje się prostszy i bardziej zrozumiały, a Ty masz pewność, że wszystkie formalności są załatwione z należytą starannością. Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda proces ubiegania się o dofinansowanie do fotowoltaiki w Krakowie – skontaktuj się z nami. Wspólnie osiągniemy więcej!

Zainteresowany?

Zapraszamy do kontaktu!
Bezpłatnie zrobimy audyt i obliczymy zwrot z inwestycji. Pomożemy w doborze
odpowiedniego systemu fotowoltaicznego dla Twoich potrzeb!

  Lub skorzystaj z poniższych form kontaktu