Magazyny energii — czym są i jak działają?

Magazyny energii to pewnego rodzaju akumulatory do fotowoltaiki. Zadaniem takiego urządzenia jest przechowywanie wyprodukowanej przez Twoją instalację fotowoltaiczną energii, z której będziesz mógł korzystać zawsze, gdy będziesz tego potrzebował — czy to nocą, czy też podczas zachmurzonych dni, gdy nasłonecznienie jest niższe, a produkcja energii spada.

W jaki sposób działa magazyn energii?

Działanie magazynów energii można podzielić na dwie fazy: za dnia oraz nocą.

  • Dzień: w ciągu dnia akumulator pobiera nadmiar energii wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną, czyli to, czego nie zużyliśmy do obsługi urządzeń domowych i co w przypadku braku magazynu zostałoby odesłane do sieci energetycznej.
  • Noc: nocą z kolei zgromadzona w magazynie energia jest przesyłana do wszystkich zasilanych nią urządzeń domowych. Dzięki temu, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje tak wydajnie, to i tak nie musimy martwić się przerwami w dostawie prądu.

Magazyn energii — czy to się opłaca?

Nie da się ukryć, że dobrej jakości akumulator — np. Huawei Luna2000 czy Victron Energy — nie należy do najtańszych. Jeśli dodatkowo musimy go zasilić fotowoltaiką, to magazyn będzie nas kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy to się opłaca? Wbrew pozorom, tak. Już spieszymy z wyjaśnieniem.
bateria-scaled
oszczednosc-768x489

Opłacalność magazynu energii warto oceniać z perspektywy korzyści

  • Jeśli nie zdecydujemy się na akumulator, fotowoltaika — jak już wspominaliśmy — prześle cały nadmiar energii do sieci energetycznej. To z kolei oznacza, że w przypadku braku prądu będziemy musieli odkupować go od dostawcy, co generuje dodatkowe koszta.
  • Posiadając magazyn energii, stajemy się po części niezależni od dostawcy prądu. Jeśli zdecyduje się on podnieść ceny, my wciąż będziemy posiadali swoją energię w magazynie. To samo dotyczy wszelkich przerw w dostawie wynikających np. z awarii lub anomalii pogodowych.
  • Osoby zainteresowane montażem magazynu energii mogą ubiegać się o dofinansowanie sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Nie ma więc powodu, by montując magazyn energii, martwić się o jego opłacalność.

Jaki magazyn energii wybrać?

Wybierając sprzęt, warto zainwestować w ten sprawdzony, który z pewnością nas nie zawiedzie w żadnym przypadku. My osobiście polecamy magazyn energii Victron Energy, a także wysokiej klasy akumulator BYD oraz Huawei Luna2000. Mamy też w swojej ofercie kilka innych, polecanych rozwiązań — chętnie dobierzemy je do funduszy, które chcesz na nie przeznaczyć. Swoim klientom oferujemy magazyn energii wraz z jego montażem. Działamy w całej Polsce, a nasza siedziba mieści się w Krakowie. Zapraszamy do współpracy.