Zrozumienie fotowoltaiki – falownik fotowoltaiczny vs. falownik hybrydowy – Eko-on.pl
Falownik fotowoltaiczny

Zrozumienie fotowoltaiki – falownik fotowoltaiczny vs. falownik hybrydowy

Kiedy decydujemy się na instalację paneli fotowoltaicznych, jednym z kluczowych elementów systemu, na który musimy zwrócić uwagę, jest falownik. W systemie fotowoltaiki pełni on funkcję serca, przekształcając prąd stały (DC) generowany przez panele słoneczne, w prąd zmienny (AC) wykorzystywany w naszych domach czy firmach. To właśnie od falownika zależy efektywność całej instalacji, a wybór odpowiedniego modelu może mieć wpływ na jej rentowność. W tym artykule przyjrzymy się różnicom między zwykłym falownikiem fotowoltaicznym a falownikiem hybrydowym. Udanej lektury!

Falownik do fotowoltaiki – co to jest?

Tradycyjny falownik fotowoltaiczny to urządzenie, które przekształca prąd stały produkowany przez panele słoneczne na prąd zmienny, gotowy do użytku w domowych gniazdkach elektrycznych. Jest elementem niezbędnym, bez którego energia wyprodukowana przez fotowoltaikę byłaby dla nas nieprzydatna. Instalacje fotowoltaiczne z falownikiem tego typu są szeroko stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i w przedsiębiorstwach, głównie z powodu prostoty oraz niezawodności tego rozwiązania. Wyróżnia się falowniki jednofazowe, służące przede wszystkim do mniejszych instalacji, oraz trójfazowe, dedykowane większym systemom fotowoltaicznym. Jednakże konwencjonalny falownik fotowoltaiczny ma swoje ograniczenia, głównie jest nim brak możliwości przechowywania energii.
Falownik hybrydowy

Falownik hybrydowy – przyszłość fotowoltaiki

Falownik hybrydowy stanowi ewolucję w technologii fotowoltaicznej, oferując nie tylko funkcję standardowego falownika, ale również możliwość podłączenia do systemu magazynowania energii, takiego jak baterie. Dzięki temu energia wyprodukowana w ciągu dnia przez panele fotowoltaiczne, ale niezużyta bezpośrednio, może być magazynowana i wykorzystana w późniejszym czasie, na przykład w nocy, kiedy panele nie generują prądu. To rozszerza możliwości wykorzystania energii słonecznej, zwiększając niezależność od sieci oraz efektywność całej instalacji.
Systemy fotowoltaiczne z falownikiem hybrydowym są coraz popularniejsze, szczególnie w miejscach, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony, lub dla użytkowników szukających sposobów na maksymalizację autonomiczności swojej instalacji fotowoltaicznej. Umożliwiają one również oszczędności poprzez zminimalizowanie zakupu energii z zewnątrz w godzinach szczytu, gdy jest ona droższa. Dodatkowo w niektórych systemach możliwe jest także użycie magazynowanej energii podczas awarii sieci, co zapewnia ciągłość zasilania.

Który falownik wybrać?

Wybór między zwykłym falownikiem a falownikiem hybrydowym powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami i oczekiwaniami użytkownika. Dla osób zainteresowanych prostym systemem, który pozwala na obniżenie rachunków za prąd poprzez produkcję „czystej” energii, zwykły falownik będzie dobrym wyborem. Natomiast dla tych, którzy chcą maksymalizować korzyści płynące z posiadania fotowoltaiki, zdobyć większą niezależność energetyczną i mieć możliwość magazynowania oraz efektywnego zarządzania wyprodukowaną energią, falownik hybrydowy wydaje się być rozwiązaniem idealnym.
Podsumowując, zarówno falowniki fotowoltaiczne, jak i hybrydowe mają kluczowe znaczenie dla efektywnej pracy systemów fotowoltaicznych. Wybór między jednym a drugim typem powinien być dokonany po dokładnym rozważeniu własnych potrzeb energetycznych oraz oczekiwań. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować ją z profesjonalistami, dla których fotowoltaika nie ma żadnych tajemnic!

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email