Cała prawda o magazynach energii – Eko-on.pl
Magazyny energii

Cała prawda o magazynach energii

Magazyny energii stanowią współcześnie nieodłączny element instalacji fotowoltaicznej — a przynajmniej tak być powinno. Mimo że rozwiązanie to znane jest na świecie od kilku lat, do Polski trafiło całkiem niedawno. W związku z tym inwestorzy nie zawsze chętnie podchodzą do montażu magazynów, a tym samym sporo tracą na systemach OZE. Nieznajomość niektórych faktów o magazynach energii może rodzić wątpliwości, dlatego dziś postaramy się rozwiać największe obawy konsumentów. Oto cała prawda o magazynach energii.

Magazyny energii nie pobierają dużo prądu

Fakt, magazyn energii pobiera prąd, jednak wbrew opiniom sceptyków nie na tyle dużo, by stał się nieopłacalny. Współcześnie w tych urządzeniach stosuje się baterie litowo-jonowe oraz litowo-żelazowo-fosforanowe, czyli znacznie lepsze od tych kwasowo-ołowiowych. W praktyce oznacza to, że z 10 kWh dostarczonych do magazynu będziemy w stanie odebrać nawet 95%, czyli 9,5 kWh. W przypadku baterii kwasowo-ołowiowych odebralibyśmy około 75%, co jest nieco słabszym, choć równie wysokim wynikiem.

Pojemność magazynu energii można rozbudowywać

Tu nawiążemy do kilku, błędnie sformułowanych artykułów w Internecie, mówiących o tym, że moc magazynu energii powinna być taka sama jak moc instalacji fotowoltaicznej. Tak nie jest. Trzeba zrozumieć, że moc znamionowa i pojemność to dwa odrębne, choć zależne od siebie pojęcia. I tak na przykład magazyn o dużej pojemności oraz małej mocy znamionowej zasili niewielką ilość urządzeń, choć przez długi czas. A z kolei ten o małej pojemności, natomiast o dużej mocy znamionowej, będzie w stanie zasilić sporą ilość urządzeń przez krótki czas. Wszystko więc zależy od tego, do czego chcemy magazyn wykorzystać. Ciekawostką jest, z czego mało osób zdawało sobie sprawę, że magazyn energii można rozbudować. A więc, jeśli zainwestujemy w dodatkowe urządzenia pobierające prąd lub będziemy chcieli wydłużyć autokonsumpcję, spokojnie możemy dokupić dodatkowe magazyny energii połączone szeregowo. farma fotowoltaiczna Gierałtowice

Magazyny energii nie wymagają specjalnych warunków

Z chwilą odejścia od akumulatorów ołowiowych magazyny energii nie muszą spełniać wymogów dotyczących specjalnych warunków czy pomieszczeń. Zazwyczaj zajmują one +/- 2 metry kwadratowe powierzchni (oczywiście zależy od ilości modułów) i są montowane nawet w garażach. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to by wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka, a temperatura utrzymywała się mniej więcej na poziomie między 10 a 25℃.

Na magazyny energii przysługuje dofinansowanie

W związku z kolejną edycją programu „Mój Prąd” osoby, które zdecydują się na zakup magazynów energii, mogą liczyć na sfinansowanie części inwestycji. Więcej o dostępnych dofinansowaniach możesz przeczytać w zakładce: dofinansowanie do fotowoltaiki, a także bezpośrednio na stronie programu. Dzięki temu magazyny energii możesz zamontować w swoim domu za przyzwoitą cenę. Stań się bardziej EKO i zaoszczędź nawet do kilkuset złotych miesięcznie dzięki inwestycjom w fotowoltaikę. Skoro wiesz już, że magazyny energii nie są tak problematyczne, jak mogło Ci się wydawać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizować ich zakup. Wcześniej jednak polecamy umówić się na audyt energetyczny i wycenę, żeby dobrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie lub Twojej firmy.

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email