Jak obliczyć kąt nachylenia dachu pod fotowoltaikę? (instrukcja) – Eko-on.pl
fotowoltaika na dachu spadzistym

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu pod fotowoltaikę? (instrukcja)

Od lat mówi się o opłacalności odnawialnych źródeł energii. Mało jednak słyszy się o tym, że wydajność urządzeń zależy nie tylko od ich rodzaju, ale przede wszystkim od sposobu montażu. Czysto hipotetycznie — zdecydowałeś się na montaż fotowoltaiki, bo Twój sąsiad przy pomocy kilkunastu paneli jest w stanie w pełni pokryć swoje zapotrzebowanie energetyczne. Okazuje się jednak, że w Twoim przypadku niezbędny jest zakup kolejnego i jeszcze następnego panelu. Ten sam sprzęt, to samo zapotrzebowania energetyczne, a jednak tak duża rozbieżność. Dlaczego? Powodem może być inny kąt nachylenia dachu, który warunkuje skuteczność instalacji.

Artykuł powstał w formie ciekawostki — za obliczenie najefektywniejszego kąta nachylenia dachu w pełni odpowiada firma instalacyjna.

Czy na każdym dachu można zamontować panele fotowoltaiczne?

Obecnie większość polskich domów przystosowana jest pod montaż paneli fotowoltaicznych, dlatego z góry możemy założyć, że tak. Wykluczone mogą być jedynie dachy w złym stanie technicznym lub posiadające elementy z azbestu, które w świetle prawa będą musiały zostać zlikwidowane. Jeśli na Twoim dachu znajduje się duża ilość skosów, załamań, okien lub wywietrzników, zamontowanie paneli wciąż będzie możliwe, choć może wymagać zastosowania dodatkowych urządzeń takich jak optymalizatory na najbardziej zacienionych modułach.

Przed montażem paneli warto pomyśleć o usunięciu elementów otoczenia rzucających cień na dach. Jeśli w wyniku zbyt finezyjnego kształtu dachu efektywność instalacji zostanie osłabiona, można zainwestować w specjalną konstrukcję, na której montuje się panele fotowoltaiczne pod odpowiednim kątem, optymalizatory lub dodatkowe panele – nasi doradcy na pewno znajdą odpowiednie rozwiązanie.

Jakie nachylenie powinien mieć dach pod fotowoltaikę?

Na naszej szerokości geograficznej przyjmuje się, że optymalnym pod względem fotowoltaiki kątem nachylenia dachu jest kąt 35-45 stopni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby panele montować przy mniejszym bądź większym nachyleniu — w przypadku drobnych różnic nie wpływa to w aż tak znaczący sposób na wydajność instalacji. Różnica może zostać zauważona dopiero przy skrajnych wartościach. W Polsce niekiedy mamy do czynienia z dachami, których kąt nachylenia wynosi zaledwie 3 stopnie lub przeciwnie, jest zbyt stromy i ma 60 stopni. W takim przypadku także można zastosować specjalny stelaż, aby zbliżyć kąt do tego optymalnego.

panele fotowoltaiczne dachu Bochnia

Jak samemu obliczyć kąt nachylenia? Prosty sposób

Pomiarów dokonuje instalator paneli i właściciel nie musi mieć wiedzy, w jaki sposób to robić. Jeśli jednak chcemy zrobić wcześniejszy rekonesans, a tym samym z ciekawości obliczyć kąt nachylenia dachu, wystarczy:

  • na ścianie szczytowej wyznaczyć odcinek o długości 1 metra,
  • zmierzyć odległość od jednego końca odcinka do połaci dachowej w pionie,
  • zmierzyć w ten sam sposób odległość od drugiego końca odcinka,
  • od większej wartości odjąć mniejszą,
  • otrzymany wynik wyrażony w centymetrach podstawić pod poniższą tabelę:

tabela eko-on
Jak można więc zauważyć, nie ma przeciwwskazań do tego, by na swoim dachu umieścić panele fotowoltaiczne i tym samym cieszyć się „darmową” energią odnawialną. Nie zwlekaj — czym prędzej wykonaj pomiary, a następnie dobierz optymalną instalację. Możesz zasugerować się kilkoma przykładowymi wartościami przedstawionymi powyżej. W przypadku napotkania trudności w dokonywaniu obliczeń, nie martw się. Jeśli się z nami skontaktujesz, sporządzimy dla Ciebie niezbędne wyliczenia i określimy dokładny kąt nachylenia dachu. W oparciu o te dane dobierzemy dla Ciebie najrozsądniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie fotowoltaiczne.

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email