Czy fotowoltaikę można zamontować na dachu kamienicy lub bloku? – Eko-on.pl
panele fotowoltaiczne na dachu bloku

Czy fotowoltaikę można zamontować na dachu kamienicy lub bloku?

Dachy bloków i kamienic to ogromna, lecz niestety niezagospodarowana przestrzeń. W końcu tworzenie na nich tarasów widokowych raczej nie ma sensu. Czemu by jednak nie wykorzystać ich pod małe elektrownie fotowoltaiczne? Ułożenie paneli byłoby idealne, a ilość pobieranej energii ze słońca strasznie wysoka. Nie jesteśmy pierwszymi, którzy na to wpadli, a mimo to w Polsce naprawdę rzadko widuje się fotowoltaikę na kamienicach czy blokach. Dlaczego? Czy są przepisy mówiące o tym, że nie można jej zamontować w takim miejscu? Co myślą o tym mieszkańcy?

Fotowoltaika nie tylko dla domów jednorodzinnych

Jeszcze do niedawna sam zakup, jak i montaż paneli fotowoltaicznych, potrafił być naprawdę drogi. Na szczęście wprowadzono dotacje, dzięki którym koszt zakupu fotowoltaiki mógł zostać zmniejszony nawet o ponad połowę. Pojawił się jednak problem, gdyż program dotyczył wyłącznie domów jednorodzinnych. Dziś jest już inaczej.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z września 2019 roku pozwoliła spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym korzystać z dotacji na panele fotowoltaiczne oraz wykorzystywać pobraną energię na części wspólne budynku.

W praktyce oznacza to, że mieszkańcy bloków i kamienic mogą obniżyć swoje rachunki za energię wykorzystywaną np. do oświetlania klatek schodowych, strychów, piwnic, podwórek czy parkingów. Zasady odbierania nadwyżek wysyłanych do sieci są takie same jak w przypadku domów jednorodzinnych.

Dlaczego mieszkańcy nie decydują się na montaż fotowoltaiki?

Powodów jest kilka. Niektórzy wciąż nie są świadomi, że można to zrobić. Inni z kolei nie wiedzą, że możliwe jest skorzystanie z dofinansowania. Kolejni nie chcą w ogóle wydawać pieniędzy na tego typu inwestycję. Wielu osobom wydaje się, że kamienica lub blok, w którym mieszkają, nie nadaje się do montażu fotowoltaiki — czy to przez zbyt starą konstrukcję, czy nietypowe pokrycie dachowe. Już spieszymy z wytłumaczeniem.

panele fotowoltaiczne na dachu bloku

  1. Czy fotowoltaikę można montować na każdym dachu?

Najwięcej wątpliwości budzi papa. Spokojnie. W Polsce na większości dachów bez obaw możemy montować panele fotowoltaiczne — także na blachodachówce, goncie bitumicznym, ondulinie, poliwęglanie, drewnie czy pleksie. Istotne jest jedynie, aby dach był w dobrym stanie technicznym i nie posiadał elementów z azbestu. W przypadku papy montaż odbywa się przy pomocy wkrętów, do których następnie mocuje się uchwyty montażowe, a na nich dopiero panele. Ale nie musisz tego wszystkiego wiedzieć. Pracownik dobrej firmy instalacyjnej zadba o wszystko.

  1. Fotowoltaika na kamienicy zabytkowej? Tak!

Problemem wielu mieszkańców kamienic jest to, że ich budynek traktowany jest jak zabytek. W Polsce każdy remont czy konserwacja takiego obiektu wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niestety to samo tyczy się chęci umieszczenia fotowoltaiki. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie zamontować paneli. Jeśli instalacja nie będzie się rzucała w oczy, czyli np. będzie miała inny kolor (podobny do pokryć dachowych) lub zostanie ukryta (umieszczona z tyłu budynku) istnieje duża szansa, że otrzymamy zgodę. Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, co możesz zrobić w Twoim przypadku.

Wszystko to przekłada się na trudności w przekonaniu spółdzielców do inwestycji — a to jest wymagane, chcąc zainstalować fotowoltaikę. Jak ich przekonać?

Jak przekonać mieszkańców do fotowoltaiki?

Podstawą jest świadomość. Warto zacząć od stworzenia projektu fotowoltaiki. To banalnie proste — wystarczy obliczyć roczne zużycie energii elektrycznej w częściach wspólnych budynku, a następnie do nas zadzwonić. Wyliczenie i wycena niezbędnej dla danego budynku instalacji to nic skomplikowanego, odpowiedź otrzymasz błyskawicznie. W międzyczasie możesz poczytać o popularnych mitach, które mogą zniechęcać do montażu fotowoltaiki oraz o tym, czy będzie ona opłacalna w 2023 roku. Z gotowym projektem i nabytą wiedzą możesz wyjść do mieszkańców, pokazując im, ile są w stanie zaoszczędzić.

Krótkim słowem podsumowania. Na kamienicach i blokach można montować panele fotowoltaiczne. Mało tego — zalecane jest robienie tego, aby wspomagać środowisko naturalne, a przy okazji obniżać swoje rachunki za prąd. Jeśli zastanawiasz się, jak krok po kroku zorganizować montaż fotowoltaiki, zadzwoń do nas. Ekspert poprowadzi Cię od etapu wyliczeń zużycia energii, przez chęć przekonania mieszkańców, aż po sam montaż.

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email