Co może uszkodzić panele fotowoltaiczne? – Eko-on.pl
panele fotowoltaiczne na dachu

Co może uszkodzić panele fotowoltaiczne?

Prawidłowe podłączenie fotowoltaiki to podstawa, jeśli wszystko ma działać właściwie i bez ryzyka wystąpienia usterek. Zadanie to powinno się powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy zajmują się na co dzień montażem instalacji fotowoltaicznej. Chociaż panele są wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, to problemem może być jednak zalegająca pokrywa śnieżna, silne porywy wiatru czy gradobicie. Instalacji fotowoltaicznej zagrażają również wyładowania atmosferyczne, z kolei zanieczyszczenia mogą wpływać na nieprawidłową pracę paneli. Na jakie jeszcze uszkodzenia jest narażona instalacja fotowoltaiczna?

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń instalacji PV

W przypadku instalacji fotowoltaicznej ryzyko uszkodzenia jest relatywnie niskie. Oczywiście warunkiem jest jej prawidłowa eksploatacja oraz pielęgnacja. Panele są narażone na działanie szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych i choć producenci stosują rozwiązania technologiczne, które zmniejszają podatność instalacji na zmienne warunki pogodowe, to oczywiście nie jest ona niezniszczalna. Silne podmuchy wiatru mogą przyczynić się do osłabienia mocowania paneli, z kolei w przypadku wichury i huraganu istnieje ryzyko poderwania paneli fotowoltaicznych. Kluczowy staje się wobec tego prawidłowy montaż. Panele i ich elementy mocujące mają wtedy wyższą wytrzymałość mechaniczną, szczególnie w rejonach bardzo wietrznych.

Czy śnieg i inne opady stanowią zagrożenie?

Panele fotowoltaiczne generują ciepło, dzięki czemu śnieg będzie się topił. Niestety nie zniknie on samoczynnie przy grubej pokrywie. Zalegający, mokry śnieg stanowi dodatkowe obciążenie, obniża sprawność instalacji fotowoltaicznej. Przekłada się to oczywiście na mniejszą wydajność, czyli produkcję niewystarczającej ilości energii elektrycznej. Ponownie kluczowe jest to, aby panele były dobrej jakości, odporne na obciążenia. Istotny staje się także właściwy kąt nachylenia modułów, aby opady atmosferyczne mogły samoczynnie spływać z ich powierzchni. Nie powinno się jednak na własną rękę usuwać przymarzniętego śniegu, bo jest to prosta droga do porysowania paneli. Nie zaleca się również stosowania żadnych chemicznych środków do rozpuszczania lodu.

obśnieżone panele fotowoltaiczne

Zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych jest gradobicie. Silne uderzenia gradu mogą doprowadzić do zarysowania ich powierzchni lub nawet do powstania uszkodzeń mechanicznych. Istotne jest wobec tego wybranie modeli cechujących się podwyższoną odpornością na obciążenia mechaniczne. Problemem są także gromadzące się zanieczyszczenia. Z czasem zabrudzenia są w stanie przyczynić się do obniżenia sprawności paneli. Zaleca się czyścić je dwa razy w roku przy użyciu odpowiednich preparatów. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, które ma specjalistyczny sprzęt i doświadczenie.

Jak widać, jest wiele czynników wpływających na stan paneli fotowoltaicznych. Mokry śnieg, silne wichury czy gromadzące się zanieczyszczenia obniżają sprawność instalacji i przyczyniają się do różnych awarii. Warto zatem pamiętać, by regularnie czyścić panele i sprawdzać ich stan techniczny – jeśli nie wiemy, jak to poprawnie zrobić, to najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która wszystkim się zajmie.

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email