Leasing fotowoltaiki — na czym on polega? Wyjaśniamy krok po kroku – Eko-on.pl
Leasing na fotowoltaikę

Leasing fotowoltaiki — na czym on polega? Wyjaśniamy krok po kroku

Leasing na fotowoltaikę był gorącym tematem 2022 roku, ale ze względu na korzyści jego popularność nie słabnie nawet dzisiaj. Wciąż jednak nie wszyscy decydują się na tę formę finansowania instalacji PV. Podejrzewamy, że przyczyną tego może być brak świadomości, na czym właściwie polega leasing fotowoltaiki. W dzisiejszym wpisie przybliżymy naszym czytelnikom to zagadnienie i odpowiemy na nurtujące pytanie: dlaczego leasing jest lepszy od kredytu?
 • Leasing fotowoltaiki, tak jak w przypadku leasingu samochodu, dzieli się na ten finansowy i operacyjny.
 • Alternatywą dla leasingu finansowego i operacyjnego jest pożyczka leasingowa, której warunki zbliżone są do kredytu bankowego.
 • Leasing na fotowoltaikę jest możliwy tylko dla podmiotów biznesowych — tj. zarówno spółek, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych.

Czym jest leasing fotowoltaiki?

Leasing na fotowoltaikę jest to umowa między Tobą a firmą leasingową. W ramach niej zobowiązujesz się płacić comiesięczne raty w zamian za użyczenie Ci paneli fotowoltaicznych z możliwością ich późniejszego wykupu bądź przekazania na własność po spłaceniu wszystkich rat. Z leasingu fotowoltaiki mogą skorzystać wyłącznie podmioty biznesowe — nie osoby prywatne. Tę formę finansowania możemy podzielić na dwie opcje: leasing finansowy oraz leasing operacyjny.

Leasing finansowy czy operacyjny? Który wybrać?

Obie te opcje są dedykowane przedsiębiorcom i w zależności od aktualnej sytuacji firmy mogą oni wybrać wariant korzystniejszy dla siebie. Leasing finansowy może być wygodniejszy dla dużych firm, z kolei operacyjny — dla małych i średnich, głównie z uwagi na ponoszone koszta.

Leasing finansowy

 • Korzystający zobowiązany jest do uiszczenia opłaty wstępnej wynoszącej co najmniej 10% wartości instalacji.
 • Dowolny czas trwania umowy leasingu, zwykle firmy ustalają od 6 do 60 miesięcy.
 • Leasingobiorca samodzielnie dokonuje odpisów amortyzacji.
 • Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się część odsetkową raty leasingowej oraz koszty eksploatacyjne.
 • Kwota podatku VAT spłacana jest w całości z góry z możliwością późniejszego uzyskania zwrotu z Urzędu Skarbowego.
 • Leasingobiorca staje się właścicielem instalacji w momencie spłaty ostatniej raty leasingu (niekiedy też opłacenia symbolicznej kwoty 1 zł).
Leasing fotowoltaiki

Leasing operacyjny

 • Opłata wstępna wynosi między 10% a 45% wartości instalacji, a każda rata zależna jest od uzyskanego przychodu.
 • Umowa musi zostać zawarta na min. 40% okresu normatywnego amortyzacji, z reguły jest to od 48 do maksymalnie 96 miesięcy.
 • Odpisów amortyzacji dokonuje leasingodawca.
 • Koszty uzyskania przychodów to: część kapitałowa i odsetkowa raty leasingowej, koszty eksploatacyjne, a także opłata manipulacyjna, wstępna i prowizja.
 • Kwota podatku VAT może zostać rozłożona na raty.
 • Leasingobiorca staje się właścicielem instalacji w momencie wykupu przedmiotu leasingu po spłacie ostatniej raty za ustaloną wcześniej kwotę.

A czym jest pożyczka leasingowa?

W praktyce pożyczka leasingowa jest bardzo podobna do kredytu w banku, lecz w tym przypadku finansującym jest firma leasingowa. Zaciągający pożyczkę od razu staje się właścicielem instalacji, a czas trwania umowy czy wszelkie koszta mogą być dowolne. Różnica jest taka, że przy pożyczce leasingowej możemy ubiegać się o dofinansowanie, samodzielnie dokonujemy odpisów amortyzacji i maksymalnie ograniczamy formalności. Minus jest taki, że w przeciwieństwie do leasingu pożyczka wpływa na naszą zdolność kredytową. Jak widać, leasing fotowoltaiki nie jest bardzo skomplikowany, a daje zdecydowanie więcej korzyści niż kredyt w banku. Jest przede wszystkim tańszy w ogólnym rozrachunku, a to ważne szczególnie w przypadku firm, które planują zaaranżowanie dużej przestrzeni pod panele fotowoltaiczne. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o tej formie finansowanie, skontaktuj się z nami! Nasz doradca chętnie Ci wszystko opowie.

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email