Dom jednorodzinny – gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? – Eko-on.pl
instalacja fotowoltaiczna na dachu

Dom jednorodzinny – gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju i to w wielu różnych rejonach. Ludzie inwestują zarówno w farmy fotowoltaiczne, jak i w moduły działające w obrębie przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych czy domowych. Dziś przyjrzymy się kwestii montowania systemów fotowoltaicznych w okolicach obiektów prywatnych – domów jednorodzinnych. W jakim miejscu najlepiej zamontować panele, aby mieć pewność, że będą one działać jak powinny?

Montaż na dachu

Dach domu jest jedną z najpopularniejszych lokalizacji, które wybierane są do montażu paneli PV. Aby instalacja fotowoltaiczna była sprawna, bezpieczna i wydajna, należy pamiętać o kilku kwestiach. Dach będzie musiał wytrzymać obciążenie wynikające z wagi modułów, dlatego musi mieć wzorowy stan techniczny. Znaczenie ma także rodzaj pokrycia dachowego, ponieważ od niego zależna jest metoda montażu paneli. Ponadto instalacja może być wykonana jedynie na ognioodpornych dachach o klasie A.

Newralgiczną sprawą, w przypadku gdy fotowoltaika ma zostać zamontowana na dachu, jest kwestia jego skośności. Przy mocno spadzistej pokrywie szczególnie należy zwrócić uwagę na jej orientację względem kierunków świata. W Polsce nie ma sensu instalowanie paneli na dachach skierowanych w północną stronę, ponieważ nie będą miały dostatecznej ilości światła słonecznego. Najlepszą opcją jest zatem orientacja południowa. Dla wydajności systemu panele powinny mieć także określony stopień nachylenia. Optymalna wartość zależna jest od wielu aspektów. Aby określić właściwy w danym przypadku stopień, najlepiej jest skorzystać z porad ekspertów. Przy dachach płaskich panele można odpowiednio ukierunkować oraz ustawić ich nachylenie za pomocą specjalnych elementów konstrukcyjnych.

Kocmyrzów Fotowoltaika

Montaż na gruncie

Czasami jednak założenie modułów na dachu może okazać się niemożliwe, np. z uwagi na orientację względem kierunków świata, nieodpowiedni stan techniczny pokrywy, ale także ze względu na wielkość dachu. Aby instalacja dawała korzyści, musi być odpowiednich rozmiarów. Jeśli montowanie fotowoltaiki na dachu jest nieopłacalne, alternatywę stanowi instalacja na gruncie. W tym przypadku bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca – nie może ono sąsiadować z budynkami czy drzewami. Nie powinno się instalować paneli również w miejscach, które w przyszłości mogą zostać otoczone rzucającymi cień obiektami. By osiągnąć odpowiedni kąt nachylenia, stosowane są stelaże. Taka inwestycja może być więc bardziej wymagająca pod względem finansowym i strategicznym, z kolei cała instalacja fotowoltaiczna oparta na gruncie jest łatwiejsza w konserwacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych możliwy jest na różnych przestrzeniach gospodarstw domowych – wspomnianych w tekście dachach czy gruncie. Niewykluczona jest także ich instalacja na elewacji czy różnego rodzaju wiatach. Każdy, kto zainteresowany jest tą przyszłościową formą pozyskiwania energii, powinien skonsultować się z fachowcami w celu omówienia najlepszych możliwości montażu.

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email