Panele fotowoltaiczne – naziemne czy dachowe? – Eko-on.pl
Panele solarne na dachu

Panele fotowoltaiczne – naziemne czy dachowe?

Jak każdy wie – system fotowoltaiczny montuje się zarówno na ziemi, w naszym ogrodzie oraz podwórku, jak i na dachu domu lub innego budynku. Istotne podczas dokonywania decyzji związanej z usytuowaniem fotowoltaiki może być wiele czynników. W tym wpisie postaramy się przybliżyć korzyści płynące z obu rozwiązań.

Koszty instalacji fotowoltaiki

Instalacja na dachu budynku może być droższa niż na ziemi. Powoduje to przymus ingerowania w konstrukcję dachu oraz konieczność zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa. Natomiast montaż nie musi być tak kosztowny, szczególnie jeśli teren jest łatwo dostępny. Czasami jednak fotowoltaika na gruncie wymaga wcześniejszego przygotowania przestrzeni – zalicza się do niego wyrównanie, wycięcie drzew i innych roślin przeszkadzających w odbieraniu promieni świetlnych itp.
Panele solarne na dachu

Wydajność energetyczna

Fotowoltaika na dachu może efektywnie wytwarzać prąd, jeśli nasz dom jest odpowiednio nasłoneczniony, a w jego okolicy nie ma przeszkód wytwarzających cień, takich jak drzewa czy inne budynki. Zależy to także od Twojego zapotrzebowania energetycznego, ponieważ jeśli pomimo cienia jesteś w stanie wytwarzać tańszy prąd dla siebie, to takie zlokalizowanie będzie dobrym wyborem. Jednakże zestaw fotowoltaiczny na ziemi pozwala łatwiej dostosować optymalny kąt nachylenia i kierunek, co może zwiększyć wydajność paneli.

Wykorzystanie przestrzeni

Instalacja systemu na budynku pozwala zaoszczędzić przestrzeń na zewnątrz, co zdaje się korzystne szczególnie dla osób posiadających mniejsze działki o ograniczonej powierzchni. Warto także pamiętać, że konstrukcja, na której zakładane są panele, nie musi być budynkiem mieszkalnym. Może to być zarówno garaż, jak i składzik lub szopka. Jedyny warunek to sprawny dach nieposiadający uszkodzeń w strukturze. Jednakże montaż na ziemi jest preferowany w przypadku dużych terenów, gdzie nie ma ograniczeń co do przestrzeni, a dzięki temu istnieje potencjał zwiększenia mocy instalacji.
panele-solarne-w-ogrodzie

Zaburzona estetyka domu

Umiejscowienie paneli pod względem estetycznym jest również istotne – w końcu to nie tylko prąd ze słońca, ale również element naszego domu lub jego otoczenia. Dla osób, które za istotne uważają wygląd budynku, panele zamontowane na dachu mogą wydawać się oszpecające. Jednakże istnieją także instalacje zintegrowane z architekturą domu, dzięki czemu mniej je widać z zewnątrz oraz z perspektywy wejścia do budynku. Z kolei fotowoltaika na ziemi zazwyczaj postawiona jest w widocznym miejscu, a sama konstrukcja nie posiada zbyt wielu walorów estetycznych.

Konserwacja i bezpieczeństwo

Panele umieszczone na dachu mogą być trudniejsze w konserwacji oraz naprawach. Wymagają regularnego czyszczenia, zwłaszcza jeśli zadaszenie często pokrywa zanieczyszczenia, takie jak pył z komina lub inne. Ponadto przez wysokość serwisowanie tego typu instalacji trwa dłużej. Elektrownia słoneczna na ziemi jest prostsza w utrzymaniu, a łatwy dostęp do niej powoduje, że naprawy są szybkie i sprawne.
Wybór między umieszczeniem paneli fotowoltaicznych na ziemi lub na dachu zależy od wielu czynników, takich jak koszty, wydajność energetyczna, dostępność przestrzeni i inne. Każda z opcji ma swoje zalety, ale również wady, dlatego warto dokładnie odpowiednio rozpatrzyć możliwości, tak aby instalacja była dostosowana do potrzeb naszego domu. Najistotniejsze jest, żeby spełniała swoje zadanie oraz dostarczała nam energię, nie generując zanieczyszczeń. Odnawialne źródła są najlepszym rozwiązaniem zapewniającym w naszym otoczeniu czyste powietrze!

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email