Wszystko co musisz wiedzieć o pompie ciepła – Eko-on.pl
need a business loan (8)

Wszystko co musisz wiedzieć o pompie ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do wydobywania ciepła z ziemi, powietrza, a nawet wody. Większość domów korzysta z powietrznej pompy ciepła, która znajduje się na zewnątrz budynku i wygląda jak klimatyzator. Pompy ciepła to jedna z podstawowych technologii oze, które 75% energii czerpią z otoczenia, a pozostałe 25% z energii elektrycznej. Innymi słowy 1kW energii elektrycznej otrzymujemy zazwyczaj 4kW energii cieplnej.
O rodzajach pomp ciepła przeczytasz tutaj.

Jak działają pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła działa poprzez wydobywanie potencjalnej energii cieplnej z powietrza o temperaturze -15°C za pomocą wymiennika ciepła, który spręża płyn chłodniczy i podnosi jego temperaturę. Ten płyn o wyższej temperaturze jest następnie przepuszczany przez skraplacz, gdzie energia cieplna jest wykorzystywana do ogrzewania wody i systemów grzewczych w Twoim domu. Jest to podobny proces dla systemów gruntowych pomp ciepła, ale zamiast energii cieplnej z powietrza wykorzystuje wodę, która przepływa podziemnymi rurami.
Cały proces odbywa się bez konieczności dostarczania gazu, zamiast tego wymaga jedynie energii elektrycznej do zasilania pompy, co zmniejsza ogólne uzależnienie od paliw kopalnych. Efekt ten jest następnie wzmacniany w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak panele słoneczne.

Dofinansowanie z NFOŚiGW – nowy program „Moje ciepło”

Pompy ciepła są jednymi z najpopularniejszych systemów OZE. Osoby, które chcą zdecydować się na inwestycję często mają obawy ze względu na początkowe duże koszta. W pierwszym kwartale 2022 roku rusza dotacja na pompy ciepła, która znacznie zredukuje koszty związane z inwestycją.
– Program „Moje Ciepło” został zaakceptowany przez Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego po uzyskaniu pozytywnej oceny i rekomendacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Decyzja Komitetu Inwestycyjnego otwiera drogę do praktycznego wdrożenia przez NFOŚiGW programu „Moje Ciepło” – informuje nas wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski.

Czyste powietrze

Program Czyste Powietrze w roku 2021 rozróżniał dwa rodzaje beneficjentów.
Do pierwszej części należały osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys zł, w drugiej grupie były osoby, których miesięczny dochód wynosił do 1564 zł. 

W tym roku pojawi się trzecia grupa beneficjentów, będzie ona dotyczyć osób których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia w ramach kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie do 69 tys. zł.

Dofinansowanie 2022 – dla kogo?

Z uwagi na zanieczyszczenie środowiska Polityka Unii Europejskiej oraz polskiego rządu ukierunkowana jest na niezbędne działania proekologiczne.
Na stronie Europarlamentu możemy przeczytać dokładne zmiany emisji gazów na przestrzeni lat – “Do 2019 r. UE ograniczyła emisję gazów cieplarnianych o 24% w porównaniu z poziomami z 1990 r. i pozostaje na dobrej drodze do osiągnięcia celu określonego w protokole z Kioto, jakim jest ograniczenie emisji o 20% do 2020 r. W grudniu 2019 r. Komisja przedstawiła koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu, czyli pakietu środków mających na celu podniesienie poziomu ambicji w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. oraz obniżenie emisyjności gospodarki UE do 2050 r., zgodnie z zobowiązaniami podjętymi w ramach porozumienia paryskiego. Aby UE znalazła się na zrównoważonej drodze do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.,”
Na dofinansowanie do pomp ciepła mogą liczyć:

  • gospodarstwa domowe
  • przedsiębiorcy
  • rolnicy
  • spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe
  • jednostki samorządu terytorialnego (JST) oraz państwowe jednostki budżetowe (PBJ)
  • kościoły oraz związki wyznaniowe

Aby uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła, należy złożyć wniosek do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW) właściwego dla województwa, w którym planowane jest wykonanie inwestycji. Wszystkie, niezbędne formularze oraz wykaz załączników można znaleźć w serwisie rządowym: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/ lub na stronach WFOŚiGW.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj o ofertę.

Gdzie można uzyskać dofinansowanie?

Procedury składania wniosków wydają Ci się niejasne i skomplikowane?
Pomagamy w uzupełnieniu niezbędnych dokumentów naszym klientom. Nasza wykwalifikowana kadra wysyła wnioski terminowo oraz w należyty sposób.
Zanim zdecydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych, sprawdź czy przysługuje Ci dotacja, która pozwoli Ci zaoszczędzić na swojej inwestycji.
Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z powyższych ulg zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Kredyt na pompę ciepła

Chcesz dowiedzieć się jak korzystnie kupić pompę ciepła?Jesteś zainteresowany ofertą lecz brakuje Ci funduszy?Firma Eko-on oferuje niskoprocentowy kredyt na pompę ciepła.
Oferujemy konkurencyjne oprocentowanie miesięczne – które się opłaca!
Napisz – wyliczymy wybraną przez Ciebie opcję.

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email