Pompa ciepła - czym jest i jak działa? – Eko-on.pl
landing-page_head-1

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. 

Jej podstawowym zastosowaniem jest ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej. Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania pomieszczeń „wypompowuje” ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. Instalacja nie potrzebuje procesu spalania co za tym idzie nie wytwarza spalin, popiołu oraz kurzu. Potwierdza się, że z każdego 1 kW energii, uzyskuje się nawet do 5 kW energii odnawialnej.
Zadaniem pompy ciepła jest pozyskanie energii ze środowiska i przekazanie do instalacji grzewczej – dostarcza wodę o temperaturze 55°.
W temperaturze około -15°C współczynnik efektywności energetycznej COP większości modeli wynosi od 2 do 3 – innymi słowy pompa przekazuje trzy razy więcej ciepła, niż wynikałoby to ze zużycia prądu.

Dofinansowanie do pomp ciepła

Osoby, które zamierzają zainstalować w pompy ciepła mają prawo domagać się dofinansowania do swojej inwestycji. Aktualnym dofinansowaniem jest program “Czyste Powietrze” – dofinansowanie jest zależne m.in od wysokości dochodów. W pierwszym kwartale ruszy program pomocy Moje Ciepło. Program NFOŚiGW ma na celu rozwinąć sektor ogrzewnictwa indywidualnego oraz energetyki prosumenckiej. Decydując się można otrzymać maksymalnie 21 tysięcy złotych dofinansowania.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy pompy ciepła powietrzna, pompy ciepła gruntowe i pompy ciepła wodne.

Najłatwiejsze w instalacji są pompy ciepła powietrzne, montuje się je przy zewnętrznej ścianie budynku oraz połączenia jej  za pomocą instalacji rurowej z systemem wewnętrznym. Nie wymaga budowy dolnego źródła ciepła, a montaż nie jest zależny od wielkości działki. Montaż trwa do 2 dni, a koszt jest na poziomie 20-40 tysięcy złotych. Dużym plusem instalacji jest to, że nie zajmuje ona dużo miejsca oraz nie wymaga uciążliwej obsługi.

Pompa ciepła gruntowa pobiera energię przy pomocy wymiennika gruntowego. Energia pozyskana w taki sposób może zostać wykorzystana na cel wody użytkowej, chłodzenia centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody. Gruntowa pompa ciepła może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają działkę z dużą powierzchnią. Koszt związany z kupnem i montażem waha się między 50-80 tysięcy złotych. Porównując do ogrzewania elektrycznego, ten rodzaj instalacji pobiera nawet 4-5 razy mniej prądu!

Jeśli zdecydujemy się wybrać pompę ciepła wodną musimy mieć na uwadze, że wymaga ona dostępu do wody, alternatywą są dwie wykopane studnie głębinowe. Uzależniona jest od dwóch czynników:

– Odpowiedniej jakości wody w studni czerpalnej,
– Głębokość lustra wodnego nie może być większa niż 10 – 15 metrów.
 Najlepsze efekty można uzyskać po połączeniu pompy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Decydując się na montaż wodnej pompy ciepła trzeba wziąć pod uwagę przepisy prawa geologicznego i górniczego oraz przepisy ustawy z dnia 18 lipca 2001 r.

Odpowiednio dobrana pompa ciepła pozwala w ekologiczny sposób ogrzać Twój dom. Jeśli zastanawiasz się nad opłacalnością pomp ciepła lub nie wiesz na którą pompę ciepła się zdecydować – zadzwoń do nas, chętnie pomożemy Ci z wyborem instalacji oraz wszystkimi formalnościami. 

Źródło: Wikipedia

pompa ciepła z fotowoltaiką

Chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw nam swój numer, oddzwonimy niebawem!

  Lub skorzystaj z poniższych form kontaktu
  WYŚLIJ E-MAIL

  Podziel się ze znajomymi!

  Share on facebook
  Share on google
  Share on twitter
  Share on linkedin
  Share on pinterest
  Share on print
  Share on email