Plusy i minusy instalacji PV | Eko-On
image 11-min

Fotowoltaika – najpopularniejsze fakty i mity

strong>Fotowoltaika – technologia przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną – wciąż zyskuje coraz większą popularność w Polsce i na całym świecie. Pomimo licznych korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie paneli, wokół tej instalacji zaczęło pojawiać się także wiele mitów. W tym wpisie rozwiejemy najczęściej pojawiające się wątpliwości oraz przedstawimy fakty na temat fotowoltaiki.

Z tego wpisu dowiesz się

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Wiele osób przed montażem paneli zastanawiało się, czy panujące w Polsce warunki klimatyczne pozwolą wygenerować odpowiednią ilość energii elektrycznej. Dziś już wiemy, jak brzmi odpowiedź. Tak, fotowoltaika w naszym kraju jest opłacalna! Jednak pomimo licznych badań i dowodów na to u wielu z nas wciąż pojawiają się różne wątpliwości. Jakie?

Fotowoltaika działa tylko w słoneczne dni – MIT

Fakt: panele fotowoltaiczne produkują energię nie tylko w słoneczne, ale również w te pochmurne dni. Co prawda wówczas ich wydajność jest mniejsza, ale to nie zmienia faktu, że są one w stanie skutecznie generować prąd. Jak wiadomo, największa produktywność ma miejsce przy pełnym nasłonecznieniu, jednak w krajach o tak zróżnicowanym klimacie jak Polska też doskonale sobie poradzą, przynosząc zaskakujące zyski.

Panele fotowoltaiczne są nieekologiczne – MIT

Fakt: do produkcji paneli fotowoltaicznych niezbędne jest użycie dużej ilości energii i surowców, jednak są one w stanie „odrobić” ślad węglowy nawet w ciągu kilku lat pracy. Podczas swojego około 25-30 letniego funkcjonowania zestaw modułów generuje znacznie więcej energii niż potrzeba do ich wytworzenia. Po zakończeniu żywotności wszystkie elementy są poddawane recyklingowi. Dzięki temu wiele z materiałów może zostać ponownie użyta.

Moduły fotowoltaiczne

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Dowiedz się więcej

Fotowoltaika wymaga wiele uwagi – MIT

Fakt: instalacja fotowoltaiczna w dużej mierze jest bezobsługowa. Zaprojektowano ją tak, aby zapewniała użytkownikom sprawną eksploatację. Dlatego wystarczy, że będziemy nadzorować jej czystość, a w razie potrzeby zaplanujemy niezbędną konserwację.

Fotowoltaika to technologia przyszłości, która przynosi wymierne korzyści ekologiczne i ekonomiczne, jednak wzbudza również wiele kontrowersji. Dookoła niej pojawiło się mnóstwo mitów, które często zniechęcają do podjęcia się tego rodzaju przedsięwzięcia. W rzeczywistości okazuje się, że jest efektywnym rozwiązaniem dostępnym dla coraz to większej rzeszy osób. Warto zatem podejść do tego tematu z otwartym umysłem oraz rzetelną wiedzą, by w pełni móc czerpać korzyści płynące z energii słonecznej, a także zastosowania paneli.

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email