3

Ile kosztuje elektrownia fotowoltaiczna?

Pytanie „ile kosztuje elektrownia fotowoltaiczna” jest zadawane bardzo często. Niestety odpowiedzieć na nie jest niezmiernie trudno, ponieważ na jej cenę składa się wiele czynników.

Aby odpowiednio wycenić taką instalację należy przede wszystkim:

  • określić moc elektrowni (do tego potrzebna jest informacja o miesięcznym zużyciu prądu przez gospodarstwo domowe lub firmę)
  • ustalić czym pokryty jest dach oraz kierunek, w którym jest on  zwrócony
  • dokładnie wymierzyć i sprawdzić ile modułów maksymalnie zmieści się na dachu

Do kosztów należy oczywiście doliczyć cenę modułów fotowoltaicznych oraz falownika, okablowanie,  system mocowania, zabezpieczenia, przewody, jak również sam montaż.

Wykonanie elektrowni fotowoltaicznej na gruncie wiąże się z bardzo podobnymi kosztami.

Głównym czynnikiem odpowiadającym za cenę całej instalacji są oczywiście użyte do niej produkty. Na rynku znajdziemy ogromną ilość modułów i falowników w przeróżnych cenach i o różnych parametrach – od najtańszych po te droższe, z możliwością dołączenia np. optymalizatorów mocy.

Optymalizatory mocy to urządzenia elektroniczne montowane przy modułach fotowoltaicznych lub w puszkach połączeniowych modułów, których zadaniem jest wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu. To kolejny poziom zabezpieczeń przed skutkami zacienień, co przekłada się na zwiększenie wydajności instalacji.

Optymalizatory umożliwiają wyznaczenie indywidualnego maksymalnego punktu pracy, dzięki czemu niezacienione panele pracują ze swoją pełną mocą, a niższą moc ma jedynie panel, na którym pojawił się cień (cień daje również pojedynczy liść lub ptasie odchody). Dodatkowo optymalizatory redukują napięcie każdego modułu w przypadku np. pożaru.

Należy pamiętać, że aby instalacja była wykonana dobrze, z pełną starannością i według obowiązujących norm, należy zaufać profesjonalistom.

Posiadanie ogromnej wiedzy i doświadczenia jest tu wręcz niezbędne.

Podsumowując: każda elektrownia fotowoltaiczna MUSI być wyceniona indywidualnie ze względu na poszycie dachu czy zapotrzebowanie na moc.

Zachęcamy zatem do kontaktu – konsultację, projekt oraz wizualizację wykonujemy bezpłatnie. 

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email