Dotacja na fotowoltaikę dla mieszkańców Krakowa
panele solarne, fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Czym są panele fotowoltaiczne i Czy to się opłaca? – te pytania zadawane są bardzo często naszym Doradcom.

Czym są? – to moduły, dzięki którym korzystając z dobrodziejstw natury możemy produkować swój prąd – za który nie musimy płacić!
a czy się opłaca? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od miejsca i wielkości instalacji, od tego jakie dotychczas mieliśmy wydatki na prąd…

Rozwińmy zatem odpowiedzi na te pytania… zacznijmy od podstaw.

panele fotowoltaiczne
Panele słoneczne, panele fotowoltaiczne

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Zacznijmy od samych modułów fotowoltaicznych – to krzemowe płyty, które pochłaniają cząstki światła produkując prąd stały, który później, w falowniku przekształcony zostaje w prąd zmienny. Sam proces jest bardzo prosty i co ważne przyjazny środowisku.

Moduły fotowoltaiczne najczęściej montuje się w kierunku południowym – tak aby przechwytywały największą ilość promieni słonecznych. Najczęściej instaluje się je na dachach budynków. Przy domach z ograniczonym dostępem do słońca (wszelkiego rodzaju zacienienia, kierunek północny dachu) taką instalację można wykonać na dachu np. garażu lub gruntowo.
Montaż fotowoltaiki średniej wielkości może trwać zaledwie kilka godzin i już po jej uruchomieniu możemy korzystać
z darmowej energii. 

Czy instalacja jest bezpieczna dla mojego dachu?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku niezbędnych elementów – o dwóch wspomnieliśmy powyżej – panele fotowoltaiczne oraz falownik, pozostałe to solarne przewody łączące ze sobą panele fotowoltaiczne i falownik, oraz falownik z rozdzielnią w naszym domu. Ważnym jest również dobór odpowiedniego systemy montażowego dopasowywanego do konstrukcji dachu. Nieodpowiednio zainstalowana instalacja może doprowadzić nawet do uszkodzenia dachu, później jego przeciekania – dlatego tak istotna jest profesjonalna ekipa montażowa. Wiele firm korzysta w tym zakresie z różnych podwykonawców. Szukajmy zatem dostawców mających własne zespoły montażowe – mamy wtedy pewność, że jedna firma odpowiada zarówno za dobór, projekt oraz montaż naszej prywatnej elektrowni fotowoltaicznej – takie rozwiązanie pomoże nam uniknąć kłopotów z niewłaściwą instalacją i szukaniem winnego. 

DJI_0031
Fotowoltaika, montaż paneli

Ile paneli fotowoltaicznych potrzebuję dla mojego domu?

Przy ciągle zmieniającym się rynku paneli fotowoltaicznych (pojawiają się innowacyjne moduły fotowoltaiczne i falowniki, a także nowi producenci) najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z profesjonalnym doradca ds. fotowoltaiki. Specjalista na bazie między innymi naszych rachunków za prąd, lokalizacji instalacji, struktury dachu lub gruntu oraz naszych możliwości finansowych dobierze najlepsze rozwiązanie. Dlatego tak trudno z góry odpowiedzieć na to pytanie.

Przykładowo w przeciętnym gospodarstwie domowym (4 osoby), przy ogrzewaniu gazowym, w ciągu roku zużywamy ok 4000 kWh energii elektrycznej. Mając możliwości instalacyjne na dachu nachylonym od strony południowej, przy takiej konsumpcji sugerowana jest instalacja o mocy ok 4,5 – 5 kWp, najczęściej składająca się z około 15 modułów o mocy jednostkowej 330 Wp. 

Wielkość instalacji zależy od wielu czynników dlatego tak istotnym jest odpowiedni dobór zarówno mocy jak i samych elementów instalacji fotowoltaicznych.
Odpowiednio dobrana instalacja pozwoli nam na korzystanie z darmowego prądu zarówno latem jak i zimą. 

Co z prądem w nocy i zimą?

Biorąc pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe i poziom nasłonecznienia, wielkość instalacji dobierana jest tak abyśmy tworzyli więcej energii aniżeli potrzebujemy na bieżącą konsumpcję. Niewykorzystane latem nadwyżki energii magazynujemy u naszego dostawcy prądu. Dzieje się tak dzięki zainstalowaniu dwukierunkowego licznika.

Latem przesyłamy energie do naszego operatora, zimą kiedy nasłonecznienie jest zdecydowanie niższe pobieramy energię z własnego źródła.
W ten sposób czerpiemy z darmowej energii przez cały rok!

Finansowanie i dotacje

Aktualnie jest wiele form finansowania instalacji Fotowoltaicznych. Poza gotówkowy rozwiązaniami Banki przygotowały dedykowane linie kredytowe dla osób indywidualnych oraz leasingi dla firm.

Różne formy rozliczeń sprawiają, że „Prywatne elektrownie fotowoltaiczne” są teraz dostępne niemal dla każdego.
Także Ministerstwo Klimatu wspiera odnawialne źródła energii. Dzięki programowi Mój Prąd można otrzymać dotację w kwocie 5000 zł. Kolejno dzięki Uldze Termomodernizacyjnej od pozostałej kwoty możemy, w rozliczeniu rocznym odliczyć podatek.  

kredyty dotacje fotowoltaika
kredyty dotacje fotowoltaika

Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna? 

W dobie ciągle rosnących rachunków za prąd i zmieniającym się warunkom pogodowym (mamy coraz więcej słonecznych dni) panele fotowoltaiczne to inwestycja, która się zwraca już po kilku latach. Produkując własny prąd nasze rachunki za energię spadną do kilkunastu złotych miesięcznie.

Jedyną grupą dla których panele fotowoltaiczne mogą okazać się mało opłacalne to gospodarstwa domowe w których rachunek za prąd jest niższy aniżeli 150zł.
Jak sprawdzić jak bardzo nam się to opłaci? Pamiętajmy aby doradca podczas spotkania przeprowadził symulację zwrotu z inwestycji – ukaże nam to jak możemy generować znaczące oszczędności poprawiając przy tym otaczające nas środowisko.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy?

Na rynku pojawia się coraz więcej instytucji związanych z fotowoltaiką. Wielu z nas obawia się ingerencji w dach naszej posesji.

Wybierając firmę szukajmy dostawcy usług z własnymi ekipami montażowymi, mającego w swoim asortymencie różnorodnych sprawdzonych dostawców paneli fotowoltaicznych i falowników. Mamy wtedy gwarancję opieki przed i po instalacyjnej, dobór rozwiązania szyty na miarę naszych potrzeb, profesjonalny montaż bez zbędnej ingerencji w strukturę dachu oraz późniejszy serwis instalacji.

Dlaczego warto wybrać Eko-On? Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem specjalizującą się stricte w instalacjach fotowoltaicznych. Naszym trzonem jest zespół profesjonalnych doradców i monterów – to ludzie dla których odnawialne źródła energii są pasją. Znając doskonale rynek i ciągle rozwijający się asortyment fotowoltaiczny są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, zarówno indywidualnych jak i biznesowych.

Zapraszamy do współpracy! 

Masz pytania? Napisz do nas!

ZOBACZ NASZE 


INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE

Podziel się ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email